Google Data Studio

Raporlama terimi hemen hemen pek çok çalışmanın sonunda karşınıza çıkabilecek terimlerden birisidir. Bir yerde veriler ve beraberinde istatistiksel bilgiler varsa orada raporlama denen şey vardır. Kendi yaklaşımınıza uygun bir biçimde raporlama çalışmaları yapmak bugüne kadar izlemiş olduğunuz en yaygın yöntem olabilir.

Raporlama aslında sıkıcı işler bütünüdür. Raporları analiz etmek, onlarla uğraşmak ve her veriyi didik didik etmek eskiden ise çok daha bunaltıcı bir işti. Teknolojinin gelişmesi otomatik raporlama gibi çeşitli yenilikleri ortaya çıkartınca raporları incelemek çok daha farklı bir hal aldı. Buna biraz da görsellik katılınca raporlarla uğraşmak sıkıcı olmaktan çıkıp keyifli bir hale dönüşmüştür.

Google Data Studio: Raporlamaya Uygun Çözüm

Analytics Suite kapsamında sunulan Google’ın Data Studio çözümü hem ufak hem de büyük işletmeler için ideal bir raporlama yöntemidir. Data Studio aracını kullanmak çok zormuş gibi gelebilir ama bu rehber sayesinde bu zorluğu geride bırakabileceksiniz. Google’ın kendi ifadelerinde yer aldığı gibi Google Data Studio verileri bilgilendirici gösterim tablolarına ve raporlara dönüştürerek onları daha okunur, daha paylaşılabilir ve daha özelleştirilebilir hale getirmektedir.

Google Data Studio aracı mevcut Google verileri, Analytics ve AdWords bilgileriyle uyumlu bir biçimde çalışmaktadır. Raporları daha mükemmel hale dönüştürmek için gerekli düzenlemeleri yapabilir ve yaptığınız düzenlemelerin ardından oluşturduğunuz raporları dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Başlangıç aşamasında sizi yönlendiren bilgilendirici adımlarla bu platformu çok daha yakından tanıyabilirsiniz.

Data Studio size raporlarınızı oluşturmak için çeşitli şablonlardan seçim yapmanızı sağlamaktadır. Varsayılan şablonlar size çeşitli Analytics Suite özelliklerine hızlı bir biçimde erişim imkanı sunmaktadır. Varsayılan şablonlar oldukça kullanışlı olsalar bile genelde ihtiyaç duyulmayan çok fazla veriyle donatılmış olabilmektedirler.

Genel olarak boş bir şablon kullanmak çok daha doğrudur. Bu boş şablonda herhangi bir ön tanımlı veri yer almadığından hangi verilerin raporda yer alması gerektiğini kendiniz seçebilirsiniz.

Comments are closed.