Medya Planlama

Markanızı doğru zamanda doğru yerde kreatif fikirlerle konumlandırarak hedeflediğiniz trafiğe ulaşmanızı sağlarız.

Medya planlama

Stratejinizin nerede, neden, nasıl, ne kadar bütçeyle, ne için ve ne kadar sürede kullanıcı ile buluşacağına yönelik yapılan çalışmalardır.

Markaların daha fazla kişiye ulaşması, hedef kitlesini tanıması, iletişimlerinin kalitesini arttırabilmesi, tepkilerini ölçebilmesi ve buna göre değişiklikler yapabilmesi için medya planlama çalışması yapılmalıdır.

Uzman ekibimiz tarafından medya planlamanızı yaparak her çalışmanızda markalama ve dönüşüm odaklı hedeflerinize ulaşmanızı sağlıyoruz.

Medya Planlama ve Satın Alma Ajansı

Bir reklam çalışması yaratıcılık bakımından ne kadar üstün olursa olsun iyi kurgulanmamış bir medya planı ile duyurulmaz ise asla hak ettiği başarıyı yakalayamaz. Reklam ajansı tarafından hazırlanan reklam filmi, duyurum, içerik medya planlama ajansları tarafından hedef kitle ile buluşturulur.

Medya planlama ve satın alma ajansı mı arıyorsunuz?

Doğru hedef kitle, doğru bütçeleme, doğru planlama ile hedefe ulaşmak için formu doldur.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Fill out this field

Strateji Geliştirme

Kampanyalarınız amacınız, sebebiniz ve hedef kitleniz doğrultusunda sizin için en uygun stratejiyi geliştiriyoruz.

Medya Planlama

Belirlenen strateji doğrultusunda en doğru zamanı, mecrayı, hedef kitleyi vb. belirleyerek medya planınızı hazırlıyoruz.

Satın Alma

Kampanya bütçesine uygun olarak hedef kitleye en çok hangi mecralarda ulaşabileceğimizi belirliyor ve mecraları satın alıyoruz.

Raporlama

Kampanya sürecini ve dönüşümlerini takip ediyor; günlük, haftalık, aylık olarak raporluyoruz.

7/24 Destek

Kurumsal Web Sitesi Yazılımı bilgi ve destek için müşteri temsilcilerimiz ve hesap uzmanlarımız her türlü sorunuzu yanıtlamaktan memnuniyet duyacaktır.

Maksimum Performans

Web siteniz yüksek fayda sağlayacak şekilde ayarlanır. Her zaman ve her platformda uyumlu ve hızlı çalışacak şekilde yapılır.

Medya Planlama ve Satın Alma

Medya Satın Almak

Markanıza ve kampanyanınzın hedeflerine uygun olarak yapılacak bir medya planlaması ve bu doğrultuda yapılan bir medya satın alması sizi hedeflerinize ulaştırır.

Medya satın alması diğer reklam türlerinden farklı olarak öncelik hakkının sizde olması anlamına gelir ve yalnızda ihtiyacınız kadar olanını alırsınız.

Yeni Müşterileri Bağlantısı88%
88%
Hedef Kitlenize Alışveriş50%
50%
Ciro Artışı90%
90%
Takipçi Artışı67%
67%

Sıkça Sorulan Sorular

Medya planlama; reklam verenin markasını ve kampanyasını hedefleri doğrultusunda, bütçesi doğrultusunda hedeflediği kişilere ulaştırmak üzere hangi medya kanallarının kullanılacağına karar verilmesi sürecidir.

Markaların daha fazla kişiye ulaşması, hedef kitlesini tanıması, iletişimlerinin kalitesini arttırabilmesi, tepkilerini ölçebilmesi ve buna göre değişiklikler yapabilmesi için medya planlama çalışması yapılmalıdır.

Medya planlamanın amacı; detaylı bir sosyal medya ve medya analizi ve medya planlaması çerçevesinde, reklam mesajının belirlenmiş hedef kitleye mümkün olduğunca efektif bir şekilde ulaşmasını sağlamaktır. Ancak kullanılmak istenen içerik ne kadar kreatif olursa olsun, hitap edilmek istenen hedef kitleye ulaşmamızı sağlayacak olan sosyal medya veya medya aracınının yanlış seçimi halinde içeriğin kitlelere ulaşması belki sağlanır, fakat istenen geri dönüş elde edilemeyebilir.

Sosyal Medya Pazarlamasının artan etki gücüyle beraber dijital medya planlaması ve satın alması markalar tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bir ürünün veya markanın medya veya sosyal medya yoluyla pazarlaması yapılırken doğru hedef kitleye, doğru kanallardan pazarlanması için sistematik bir çalışma ve araştırma gerekmektedir. Doğru bir medya planlaması yapıldığında optimum bütçeyle maksimum niş kitleye ulaşılabilir.

Bir kampanyayı başarıya ulaştıran şey belirlenen hedeflerdir. Hedefiniz marka bilinirliğini arttırmak mı? Yoksa site içi dönüşüm oranlarını arttırmak mı?

Hedefleriniz özgün, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı olmalıdır. Örneğin, kampanyanızın hedefi, yerel bölgenizdeki buzdolabı satış işlemlerini bir ay içinde %25 oranında artırmak olabilir.

Net hedeflerin belirlenmesi, medya stratejinizin yeni potansiyel müşterilere ulaşma, daha fazla müşteri edinme veya kaybedilen müşteriyi yeniden hedefleme açısından çok yardımcı olur.

Sonsuz sayıda erişilebilir kullanıcı var. Peki hangileri kilit kullanıcın? Medya planını kime ulaşacağınızı anlamak, hedef kitlenizi tanımlamakla başlar.

Medya stratejinizin ayrıntılarına karar vermeden önce, ideal tüketicilerinizin kim olduğunu ve bunlara nasıl en iyi şekilde ulaşabileceğinizi anlamalısınız.

Kampanyanız için hedef kitleyi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

Kampanya türü: İşletmeden İşletmeye (B2B) veya İşletmeden Tüketiciye (B2C) kampanyalar.
Demografi: Yaş, cinsiyet, etnik köken, gelir, meslek vb.
İlgi alanları: Satın alma niyeti
Medya Alışkanlıkları: Kullanmayı tercih ettiği medya platformları (masaüstü, mobil, yerel vb.)

Kampanya detaylarını oluştururken aşağıdaki sorulara cevap aranmalıdır.

Kampanyanın zaman çizelgesinin belirlenmesi.

Kampanyanız için kullanabileceğiniz bütçe ne kadar?

Hedef kitlenize ulaşacağınız medya kanalları hangileri?

Kampanya yayına alındıktan sonra, medya planlamasının en önemli kısmı burada başlar.

İletilen e-postalardaki tıklama oranlarını ve web sitesinde kaydolma oranları, tıklanma verileri gibi etkileşimi izleyerek ölçülebilir hedefleri analiz edilmelidir. Bu şekilde, medya planlamacılar mevcut kampanyayı optimize etmek için hangi reklamın işe yaradığını ve en fazla geliri sağladığını anlayabilir.

Bununla birlikte gelecekteki kampanyaların başarısını en üst seviyeye çıkarmak için bu veriler kullanılır.

Son yıllarda markalar ürünleri için veya markaları için pazarlama yaparken dijital medya kanallarını tercih etmektedir. Dijitalde yapılan reklam çalışmaları eski tip medyada(TV,Radyo,Gazete vb.) yapılan çalışmalara oranla hedef kitleye ulaşma ve etkileme noktasında daha iyi sonuçlar vermektedir.

Dijitalde medya planlama yapılırken öncelikle hitap edilmek istenen hedef kitle belirlenir, sonrasında bu hedef kitlenin kullandığı sosyal medya kanalları(Twitter,Instagram,Facebook,Pinterest,Bloglar vb.) bu kanallarda paylaştıkları postlar, takip ettikleri hesaplar, sevdikleri influencerlar vb. araştırılıp, raporlanır.

Medya Planlama noktasında yapılan çalışmalara ve hazırlanan raporlara göre uygun medyaları satın almaya medya satın alma denir. Bu aşama markaların elindeki kaynağı hedef kitlelerine hangi medya kanalıyla duyuracaklarını seçtikleri noktadır.

Medya satın alma, medya planlama kadar önemlidir. Bu konuda şirketler reklam ajanslarından destek almaktadırlar. Dijital medya satın alma son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir.

Günümüzde reklam verenlerin reklam verebilecekleri medya sayısının oldukça artmış durumda olması hangi mecrada reklamın daha efektif olacağı konusunda yoğun araştırmalara sebep olmaktadır. Bu mecraların sayısının artması, bu araçları tanıyan ve hedef kitleye ulaşma konusunda yönlendirebilecek uzman stratejilerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu amaç için tek bir medyadan çok birden fazla medyanın kullanıldığı stratejiler oluşturulmaktadır. Bu noktada işinin ehli bir dijital ajanstan hizmet almak markanın işini oldukça kolaylaştıracaktır.

Markalar, hedef kitlelerine ilişkin raporlar hazırladıktan sonra optimum bütçeyle maksimum hedef kitlesine, en doğru içeriklerle ve en efektif şekilde ulaşabilmek için bir dijital ajansa ihtiyaç duyarlar. Bu konulardaki tecrübeli ajanslar, aldıkları brief sonrası doğru dijital mecraların satın almasını yaparak markaların hitap etmek istedikleri kitlelere doğru noktalarda ve doğru içeriklerle ulaşırlar.

Dijital Medya Planlama ve Satın Alma Ajansları çalıştıkları markaların ürünlerinin pazarlamasını yaparlar ve markaların bilinirliklerini arttırırlar. Eski tip medya satın alma ve planlama reklam ajanslarına göre dijital medya planlama ve satın alma ajansları, markaların pazarlama faaliyetleri için daha ucuza mal olmakta ve daha etkili sonuçlar vermektedir.